Tepelná čerpadla lze rozdělit na invertorová a neinvertorová. Co to znamená? Invertor je frekvenční měnič, který umožňuje jednotce automaticky upravit frekvenci (otáčky) kompresoru v závislosti na venkovní teplotě a potřebě ohřevu topné vody. Tepelná čerpadla bez invertoru fungují systémem ON/OFF, kompresor buď běží na 100% výkonu, nebo je vypnutý.
Tepelné čerpadlo ON/OFF
Frekvence (otáčky) kompresoru v tomto tepelném čerpadle je neměnná a teplotu uvnitř domu lze ovládat pouze vypínačem. Když tepelné čerpadlo natopí na určenou teplotu, vypne se a při poklesu teploty pod nastavenou dolní mez se zase zapne. Časté spouštení a vypínání tepelného čerpadla ovlivňuje životnost kompresoru i dalších součástí systému tepelného čerpadla. Stoupá také spotřeba energie. Tepelná pohoda v domácnosti je také nižší, než u invertorového čerpadla, protože regulace teploty není plynulá, ale skoková.
Invertorové tepelné čerpadlo
Tepelné čerpadlo s invertorem pracuje s nastavitelnou frekvencí tak, že se po dosažení nastavené teploty nevypne, ale pouze sníží frekvenci a bude plynule udržovat nastavenou teplotu v domě, a to s menší spotřebou elektrické energie. Další výhodou tepelného čerpadla s invertorem je možnost instalace v chladnějších regionech České republiky. Je to proto, že invertor dokáže automaticky upravit pracovní frekvenci při odtávání jednotky. Invertor jednoduše použije vysokofrekvenční provoz a tím výrazně sníží dobu odtávání.
V regionech se slabší elektrickou sítí, nebo v domácnostech se slabším jističem, ma invertorové tepelné čerpadlo ještě jednu nespornou výhodu. Při povelu zapnutí z prostorového termostatu tepelnému čerpadlu se kompresor rozbíhá pomalu a plynule díky invertoru. Není tedy nijak zatížena elektrická síť, nebo domácí rozvody, elektrickými rázy.
Tepelná čerpadla s invertorem bývají také méně hlučná, protože kompresor většinu času běží v nižších otáčkách a tudíž generuje méně hluku, než tepelná čerpadla bez invertoru, kde běží kompresor vždy na plný výkon.
Trend výrobců je jasný. Tepelná čerpadla s invertorem se stávají standardem a někteří výrobci tepelná čerpadla typu ON/OFF už ani nenabízejí.
Tepelná čerpadla pro vnitřní instalaci a tepelná čerpadla s venkovní jednotkou
Tepelná čerpadla s venkovní jednotkou
Jak už nadpis napovídá, je tepelné čerpadlo rozděleno na dvě části – vnitřní a venkovní. Tepelná čerpadla tohoto typu jsou vhodná zejména pro rekonstrukce, protože mají menší vnitřní část (velikost plynového kotle) a venkovní část je možno variabilně namontovat na zahradu, terasu, na střechu nebo na fasádu domu. Vejdou se tak do většinou omezených prostor rekonstruované nemovitosti, kde nebylo při výstavbě počítáno s technickou místností.
Můj strýc stavěl rodinný dům v roce 1980, kdy byla elektřina poměrně levná, a tak si jako jediný zdroj vytápění pořídil elektro kotel. Při nedávné výměně zdroje tepla naší firmou Elcool si i přes nedostatek místa mohl pořídit tepelné čerpadlo, a to s venkovní jednotkou.
Tepelná čerpadla pro vnitřní instalaci
Tato tepelná čerpadla se snadno a rychle instalují, výrobce je většinou dodává jako stavebnici v menších dílech i pro levnější dopravu a lehčí manipulaci. Celou jednotku tepelného čerpadla můžeme umístit do rohu místnosti kvůli úspoře místa. Není nutné provádět stavební práce pro instalaci venkovní jednotky. Naopak, kompaktní jednotka systému – vše v jednom – nebude zabírat příliš místa ve vaší technické místnosti. Většinou jsou všechny součásti snadno přístupné z čelní strany, takže servisování je jednodušší a levnější.
Výrobci se také snaží, aby bylo tepelné čerpadlo pro vnitřní instalaci tiché, protože je celé instalováno v obytné části domu. Hluková hladina se pohybuje kolem 30 dB (jako když přede kočka).
Vnitřní instalace tepelného čerpadla také usnadňuje celoroční údržbu a to zejména v zimě, kdy odpadá otravné ometání sněhu.
Pokud si nejste jistí vhodným výběrem tepelného čerpadla, obraťte se na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou a vysvětlí výhody a nevýhody konkrétních instalací. Zavolejte ihned, budete mít jasno.